“Arkóvatos Vieilles Vignes” Hvid tør, med udvalgte biodynamiske metoder.
Arkóvatos Vieilles Vignes er en sjælden, elegant og frisk hvidvin, som man sjældent finder en sidestykke til på Kykladerne. Dens unikke karakter starter allerede med dens oprindelse: det bjergrige nordvestlige Naxos. Der, på små terrasser med stejle skråninger på op til 80 %, dyrkes hundredeårige, egenrodede vinstokke af sorterne Potamisi, Aidani og Monemvasia — en sjælden mosaik af indfødte sorter, der frembringer vine med ren ø-intensitet.
“Arkóvatos Vieilles Vignes” Hvid, tør Alko. 12.5% Druesammensætning: Potamisi 80 %, Aidani 17 %, Monemvasia 3 % , The Estate L’ Heritage KORRES YASTRA vingård, øen Naxos.
Antal flasker: 2.800
En sjælden hvidvin fra vinmarker med en gennemsnitsalder på over 100 år, fremstillet med stor omhu og dyb respekt for jorden.
Beliggenhed: Det bjergrige nordvestlige Naxos
Område: Myrisis, Kanas, Arkovathia
Vingård: 1,3 hektar privatejede, århundreder gamle, upodede vinstokke, dyrket efter det
traditionelle busksystem (goblet) med eksponering mod nord, nordvest og nordøst.
Jordbund: Ler-sand- og kalkholdig jord, anlagt i terrasser med fremragende dræning.
Hældning: Fra 50 % til 90 %
Smagsnoter : I duften dominerer citrusfrugter, ledsaget af noter af havsalt og våd sten. Efterhånden træder hvid, umoden fersken, kamille og middelhavsurter frem.
I munden fremstår vinen med medium fylde og markant syre. Frugten er tæt og sprød: citron, grapefrugt, fersken, citron og grønt æble fylder ganen. Den let salte eftersmag tilføjer spænding og karakter.
Mad, der passer godt til : Den høje naturlige syreindhold, den fyldige konsistens, den delikate mineralitet og den karakteristiske salte eftersmag gør Arkóvatos til en yderst gastronomisk hvidvin, der passer fremragende til et bredt spektrum af smagsoplevelser – lige fra traditionel græsk og middelhavskøkken til moderne, kreativ gastronomi. Fisk og skaldyr. Rå eller marinerede fisk og skaldyr (ceviche, fiskecarpaccio og tartar), dampede muslinger med hvidvin og fennikel.